Szukaj

Logowanie
Zapomniałeś hasła

Nie masz konta? Załóż sobie
  • Polish
Wysiew nasion sosny i dębu PDF Drukuj Email
23.10.2015.

 przygotowała: Katarzyna Szyszko-Podgórska

article

Dąb szypułkowy (Quercus robur) – jest to potężne drzewo z rodziny bukowatych sięgające ponad 40 m wysokości.  Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Na otwartej przestrzeni samotne drzewa mają krótki pień dochodzący do 2-3 m średnicy, konary grube, nisko osadzone i rozłożystą, szeroką koronę, która w młodych wieku jest kulista, a z czasem staje się kopułowata. W zwarciu natomiast drzewa mają pień walcowaty z wysoko osadzonymi i niezbyt rozbudowanymi koronami. Młode drzewa mają korę cienką,  gładką i błyszczącą, barwy od jasnoszarej poprzez żółtawą do brązowej. Z wiekiem kora staje się  łuskowata, głęboko spękana o grubości dochodzącej do 15 cm i barwie od szarej do ciemnoszarej. Owoce czyli żołędzie o długości od 2 do 4 cm mają kształt elipsoidalno-walcowaty i są osadzone po 2-3 na bardzo krótkich szypułkach w półokrągłych miseczkach. Liście dębu szypułkowego są skórzaste, ciemnozielone w zarysie odwrotnie jajowate i krótkoogonkowe, u nasady sercowate, z wyraźnymi uszkami.
Jest typowym gatunkiem światłożądnym, lubi gleby żyzne i wilgotne. Rośnie na glebach brunatnych i płowychczarnoziemnych i madach. Występuje samodzielnie, tworząc tzw. dąbrowy lub stanowi domieszkę w lasach mieszanych
. Drewno dębu jest najbardziej cenionym w naszych lasach  ze względu na twardość i trwałość. Wykorzystuje się je w budownictwie i stolarstwie. Dąb jest również rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim jest kora z której odwar stosuje się do płukanek, okładów przy stanach zapalnych skóry, błon śluzowych, oparzeniach czy odmrożeniach. Posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz przeciwbiegunkowe.  Właściwymi terminami siewu dębu szypułkowego są terminy jesienne (październik, listopad) oraz termin marcowy. Dobre wyniki daje również siew w kwietniu z wykorzystaniem do siewu nasion przechowywanych w chłodni. Dąb można wysiać zarówno w ogrodzie jak i w doniczce. Trzeba pamiętać, że młode sadzonki są mało odporne na mróz i wiatr dlatego też w ogrodzie należy znaleźć dla nich miejsce słoneczne, ale osłonięte. W przygotowanym podłożu robimy otwór w ziemi na głębokość ok. 5 cm. Żołędzie po włożeniu do otworu należy przysypać ziemią a następnie podlać. W przypadku siewu w doniczkę na dno pojemnika należy ułożyć warstwę drenażu składają się z kamyków lub kruszywa, która ułatwi odprowadzenie namiaru wody oraz poprawi dostęp tlenu do korzeni. Dąb szypułkowy rośnie wolno chodź w młodym wieku stosunkowo szybko, dlatego tez z czasem należy przesadzić sadzonkę na balkon lub do ogrodu.

 

Sosna zwyczajna Pinus sylvestris – to najpopularniejsze w naszym kraju drzewo, które może osiągać 45 m wysokości. Sosna zwyczajna stanowi około 75% składu gatunkowego naszych lasów. Forma jest urozmaicona i zależy od stanowiska. Na otwartej przestrzeni samotne drzewa są niższe, mają szeroką, parasolowatą spłaszczoną koronę i krótki pień. W zwarciu natomiast wysoko osadzoną koronę i długi prosty pień. Kora  jest gruba, spękana do złocistoczerwonej u górze do szarej u dołu. Igły (po 2 na pędzie) sztywne, ciemnozielone o  dł. od 4 do10 cm. Kwitnie w maju jednocześnie z rozwojem pędów. Szyszki niewielkie, młode koloru zielonego, dojrzałe - brunatnoszare. Nasiona małe trójkątne. Oprócz wartości gospodarczych sosna zwyczajna ma ogromne właściwości lecznicze. Poszczególne jej części jak pączki, młode pędy, kora mają właściwości: wykrztuśne, dezynfekujące, moczopędne, żółciopędne, rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze. Sosna zwyczajna doskonale znosi duże wahania temperatury, jest odporna na suszę atmosferyczną i glebową. Jest natomiast gatunkiem wybitnie światłożądnym, aby rosnąć potrzebuje dużo światła. Nasiona nie wymagają żadnego specjalnego przedsiewnego przygotowania. Najczęściej wysiewa się je wiosną, choć możliwy jest także wysiew późnojesienny, a nawet zimowy. Sosna, toleruje wiele rodzajów gleb. Może rosnąć zarówno na glebach piaszczystych jak i gliniastych. Najlepiej jednak rośnie na glebach świeżych i przewiewnych. Nie lubi natomiast ciężkich, rośnie słabo na podmokłych i wilgotnych. Preferuje glebę lekko kwaśną, ale rośnie również na lekko zasadowej i obojętnej.

Sosnę można wysiać zarówno w ogrodzie jak i w doniczce. W przygotowanym podłożu robimy otwór w ziemi na głębokość ok. 2 cm. Nasionko po włożeniu do otworu należy przysypać ziemią a następnie podlać. W przypadku siewu w doniczkę na dno pojemnika należy ułożyć warstwę drenażu składają się z kamyków lub kruszywa. Dzięki tej warstwie nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu Nasiona sosny możemy wysiewać po kilka w jednym otworze; mają jednak dużą zdolność kiełkowania dlatego tez możesz wysiewać je pojedynczo.

 

przygotowała: Katarzyna Szyszko-Podgórska

 

 

Zmieniony ( 23.10.2015. )
 
Created by: RedInfo Mambo, licencja GNU/GPL
copyright [c] 2005-2007 SNRZRP. Wszystkie prawa zastrzeżone.
[zamknij]